Budoucnost je tady. Přesune se lidstvo na Mars?

Budoucnost je tady. Přesune se lidstvo na Mars?

Svůj plán jak expandovat mimo planetu Zemi zveřejnil už před lety na 67. konferenci Mezinárodního astronomického kongresu zakladatel kosmické společnosti SpaceX a šéf automobilky Tesla Elon Musk.
Tento inženýr a filantrop vycházel z předpokladu, že s největší pravděpodobností bude lidstvo dříve či později čelit nějaké katastrofické události, která bude hrozit naším totálním zničením. Abychom tedy nedopadli jako druhohorní dinosauři, pokládá za jedinou možnou alternativní cestu směřující k záchraně lidského druhu expanzi na jinou planetu.
kosmická stanice
Od průzkumu k terraformaci
Musk ve svém článku publikovaném v roce 2017 ve vědeckém časopise New Space přináší argumenty a detailní plán, proč kolonizovat planetu Mars a jakým způsobem by toho mělo lidstvo docílit. Naše nejbližší sousední planeta ve sluneční soustavě se totiž Zemi v mnoha aspektech podobá. Tamější den trvá 24,5 hodiny, teplota povrchu se pohybuje od -140 do 30 stupňů Celsia. Zdejší gravitace je však o dvě třetiny slabší v porovnání se zemí a atmosféru tvoří téměř ze sta procent oxid uhličitý.
Podle Muskova názoru bychom ale i se současnou úrovní technologie měli být schopni všechny rozdíly postupně vyrovnat a vybudovat kolem planety dostatečně silnou vrstvu dýchatelné atmosféry tak, aby se povrch Marsu zahřál, udržela se na něm voda v kapalné formě a bylo možné zde pěstovat rostliny.
kolonizace planety
Mise Mars 2020 začíná
Od doby, kdy Elon Musk zveřejnil svou vizi na obydlení sousední planety, se americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) posunul k realizaci těchto plánů blíž, než kdykoliv předtím. Poté, co sonda Curiosity, která brázdí povrch Marsu od roku 2012, zmapovala slušnou část zdejšího povrchu, se vědci z NASA chystají v červenci 2020 vypustit další robotickou sondu.
Toto vozítko velikosti osobního automobilu má za úkol za pomoci série nástrojů zmapovat geologický a chemický kontext povrchu Marsu a shromažďovat vzorky, které by jednoho dne měla přepravit zpět na Zemi. To se žádné z předešlých čtyř pozemských sond dosud nepodařilo. Kromě průzkumných funkcí bude sonda vybavena také experimentálním zařízením pro přeměnu atmosférického CO2 na kyslík. Tato funkce bude klíčová pro budoucí misi složenou z lidské posádky nejen k přežití, ale také k výrobě paliva potřebného pro zpáteční cestu. Sonda tak bude předvojem lidské mise na Mars.
Na konec vesmíru a ještě dál
Mars ale není jedinou potenciálně obyvatelnou planetou ve známém vesmíru. Miliony nadšenců z celého světa se předhánějí v objevování tzv. exoplanet, což jsou planety, obíhající kolem jiné hvězdy, než je Slunce. Z více než čtyř tisíc dosud známých exoplanet se téměř dvě desítky nacházejí v tzv. obyvatelné zóně, tzn. že jsou v takové vzdálenosti od své mateřské hvězdy, v níž se z hlediska teploty může udržet voda v kapalné formě.
Nám nejbližší takovou exoplanetou je Proxima Centauri b ze souhvězdí Kentaura, která se nachází ve vzdálenosti 4,2 světelných let od Země. V prosinci 2019 svět obletěla zpráva o plánech vědců ze soukromého institutu Initiative for Interstellar Studies (i4is), kteří uvažují o možnostech kolonizace této planety.
Vzhledem k úrovni současné technologie je však cesta ze Země na Proximu Centauri b poněkud problematická, doba přeletu mezi oběma planetami by totiž trvala stovky až tisíce let. Navíc vzhledem k doslova astronomické finanční náročnosti vesmírných letů nám nezbývá než doufat, že katastrofické události ještě pár desítek let počkají.