Indie

Indie

Země naprosto rozporuplná. Na jedné straně nenajdete nikde jinde takovou kumulaci dolarových milionářů jako zde, na druhou stranu ubohost lidského života se plně zrcadlí ve slamech, jejichž přítomnost vás bude provázet v každém větším městě. Slavné univerzity versus miliony negramotných, nejvyspělejší technologie vedle primitivních náboženských tradic a světové památky UNESCA za jejichž zdmi vyrostly ty nejubožejší přístřešky z vlnitého plechu a naplaveného dříví. To vše a ještě mnohem více potkáte, pokud se rozhodnete tuto zemi navštívit.
Pojďme se dnes podívat na tři nejznámější a nejnavštěvovanější místa, kterými se Indie může pochlubit.
 Taj Mahal, Agra, Indie.jpg
Zlatý trojúhelník aneb Dillí – Agra – Džajpur
Dillí
Dillí je hlavním městem Indie. Dle tradice jej tvoří sedm měst, postavených na sobě i vedle sebe a prolíná se v nich jak hinduistická, původní tradice, tak také nesou silný odraz slavné Mughalské kultury. Toto multikulturní město vás přivítá již na mezinárodním letišti Indíry Gándiové nezaměnitelnou směsí vůní, pachů, barev a zvuků. Snad nikde na světě nenajdete tak pestrobarevnou až bizardní směs tradice a moderny. Když se vám podaří bez újmy na psychickém zdraví přečkat liknavý přístup úředníků imigračního oddělení, máte vyhráno. Jediné, co vám ještě může zabránit vychutnat si pravý Orient, bude místní ovzduší. Dillí je jedno z nejznečištěnějších měst na světě. Smog je zde všude přítomný a především v zimních měsících pravděpodobně nezažijete modrou oblohu a sluneční svit. Ale i tak neváhejte. To, co se pod pokrývkou smogu skrývá, určitě stojí za to.
Chcete zažít město v podobě minulých století? Tak to určitě navštivte Staré Dillí. V jeho spletitých uličkách, bazarech a chrámech najdete stále ještě nedotčený kus před koloniální Indie.
Pokud vás zajímá architektura, určitě nesmíte opomenout takové skvosty jako je Lotosový chrám, archeologické naleziště Kutub Minár nebo Komplex Akshardharm.
Nepřehlédnutelnou stopu v Dillí zanechali Mughalští panovníci. Červená pevnost, Hamájúnova hrobka či Velká Páteční mešita jsou toho důkazem.
Kroky všech cestovatelů pak také míří k India Gate, slavnému památníku, který byl vybudován k uctění indických vojáků padlých po boku Angličanů za První světové války.
A když si už budete chtít odpočinout od přeplněných ulic, Indů, kteří si vás budou chtít na každém kroku vyfotit nebo vám něco prodat, můžete zajít načerpat novou energii třeba do nádherných Zahrad Lodhi.
 
Agra
Každý, kdo navštíví Agru, navštíví Taj Mahal. Jeden ze sedmi novodobých divů světa si prostě nemůžete nechat ujít. Nádherná stavba z bílého mramoru vás zcela jistě ohromí. Její souměrnost, dokonalá malebnost a umístění uprostřed skvostných zahrad pro vás budou nezapomenutelným zážitkem.
Ale nejen samotný Taj Mahal stojí v Agře za návštěvu. Pevnost Agra, nebo také Red Fort či Červená Pevnost patří mezi památky světového dědictví UNESCO a sami uvidíte, že si to zaslouží.
Částečně opomíjená je hrobka Akbara Velikého. Neoprávněně. Díky jejímu umístění kousek stranou od centra města zde neproudí tak velké davy turistů, ale samotná stavba si svojí krásou, vznešeností a důstojností nezadá ani se samotným Taj Mahalem.
 
Džajpur
Třetím, ale určitě ne nejméně zajímavým místem Zlatého trojúhelníku je hlavní město Rajastánu – Džajpur.
Observatoř, s největšími slunečními hodinami na světě, která nese jméno Jantar Mantar, také patří mezi památky UNESCO. A nejdete ji právě zde, v Džajpuru. Palác Větrů, pevnost Ambér nebo samotný City palace (Městský palác), ve kterém dodnes můžete potkat místního maharádžu, si také zaslouží vaši pozornost. Co byste ale určitě neměli vynechat, je Monkey Temple neboli Opičí chrám. Toto místo je nejen architektonicky velice zajímavé, ale především zde zažijete něco, co už nikde jinde v Indii. Opičí chrám nese svůj název samozřejmě podle toho, že v něm kromě mnichů a svatých mužů potkáte především opice. Ne jednu nebo dvě, ale hned několik tlup. Opice se zde budou koupat, hrát si, jíst, mazlit se – i s vámi, pokud budete chtít a na každém kroku vám budou dělat tu nejroztomilejší společnost. Na rozdíl od mnohých jiných míst, zde se jich nemusíte bát. Jsou zvyklé na život s lidmi, probíhá zde jakási symbióza, které se také můžete zúčastnit.Palác Větrů, Jaipur, Indie.jpg
 
Tak neváhejte. Zlatý trojúhelník stojí za to navštívit. Jen celou dobu nezapomeňte, že se pohybujete v turisticky nejnavštěvovanější části Indie. Turismus je velkým přínosem pro místní, ale také je hodně zkazil. Z milých a usměvavých lidí se zde stávají neodbytní prodejci a drzé tlupy dětí se vás budou snažit připravit o vaše úspory. Ale nenechte se tím odradit. Byla by to doopravdy škoda.