Abyste nebyli zklamaní

Abyste nebyli zklamaní

Nikdy není vyloučené, že se nějaké semínko ujme. A tím semínkem by mohly být dejme tomu i div ne chvalozpěvy na Jižní Afriku, které ode mne obvykle můžete slyšet. A pokud byste se tak rozhodli mne následovat a vyrazit tam na vlastní pěst nebo třeba i organizovaně, měli byste být přece jenom připraveni i na určité nedokonalosti, které tato země má. A které mně sice nepřinášejí ani zdaleka tak nelibé pocity, jako když musím cestou tam nebo zpátky strávit nějaký čas na pražském hlavním nádraží, ale přesto by mohly někoho rozladit.

mapa světa

Předně byste se měli připravit na to, že tam hrozí občasné a zdá se, že stále častější výpadky elektřiny. ESKOM, takový jejich ČEZ, to prostě už dlouho nezvládá, a zatímco tak kdysi vypadával proud hlavně ve Východním Kapsku, nyní už je tomu občas snad všude. A i když mají slušnější ubytovatelé vesměs své generátory a k dispozici jsou i bateriové nebo solární lampičky či nouzové osvětlení, abyste nikdy nezůstali potmě, je vesměs třeba smířit se s tím, že při výpadku nezapnete klimatizaci a energeticky náročnější spotřebiče. Což ale časem vždycky přejde a vrátí se do normálu. Ale legrace už možná končí, soudě podle letošního zpravodajství, v němž už se objevovali i nazlobení lidé, děsící se toho, co bude s lidmi napojenými v nemocnicích na přístroje, pokud to jejich vlastní generátory neutáhnou.

stará mapa

Pak je docela obvyklé, že jste upozorňováni na potřebu šetřit vodou. Někdy je to v podobě okrajových sdělení, někdy jste vyzýváni poněkud důrazněji, a někde vyhlašují i regulační stupně. Ale vesměs to není tak zlé jako před pár lety v Kapském Městě, kde už se nesměly ani splachovat záchody na letišti a hrozilo, že bude lidi vodou zásobovat armáda doprovázející cisterny.

A hlavně je třeba mít se tu na pozoru před drobnou i závažnější kriminalitou. Jíž se sice dá obvykle při dodržení běžných opatření vyhnout, ale jeden nikdy neví. A zranění bych vám tam určitě nedoporučoval vzhledem k tomu, co všechno je VZP a její asistenční služba ochotna zkusit, aby se vyvlékla z povinnosti vám ošetření z cestovního zdravotního pojištění zaplatit.