Jak bojovat proti úzkosti?

Jak bojovat proti úzkosti?

O důležitosti psychického zdraví se v posledních letec mluví stále více a více. S příchodem celosvětové pandemie začaly přibývat lidé s narušeným psychickým zdravím. Lockdown nepříznivě zapůsobil více či méně na každého. Jedinci, kteří již v necovidové době tížily problémy, mají opravdu těžké období. Ti psychicky silnější se prali „pouze“ s úzkostmi.

Úzkost není obyčejná nervozita. Ta se projeví před těžkou zkouškou nebo důležitým rozhodnutím. Úzkostlivé záchvaty se objevují jako reakce na ohrožení nebo neznámo. Záchvat je doprovázen fyzickými příznaky jako bušení srdce, nechutenství, pocení, pocit na omdlení, třes nebo tlak na hrudi. Může se objevovat pravidelně při opakující se situaci nebo jednorázově. Jeho délka a intenzita se také liší.

panický záchvat

Jak si pomoct při úzkostlivém stavu?

Sedněte si a začněte se soustředit sám na sebe. Jak se cítíte? Co se vám honí hlavou? Zkuste si to pojmenovat. Připomeňte si, že tyto stavy znáte a žádné bezprostřední nebezpečí vám nehrozí. Je to pouze aktuální stav, který zase odezní. Soustřeďte se na dech a zkuste ho dostat pod kontrolu pomocí dechového cvičení.  Zadržte dech na 3 vteřiny, dlouze vydechněte po dobu šesti sekund, po krátké pauze se nadechujte 3 sekundy, opět zadržte dech na tři vteřiny. Celý proces opakujte, dokud neucítíte úlevu. Odveďte své myšlenky od problému. Pusťte si veselou muziku nebo zavolejte rodině či kamarádům.

uklidňování

Jak pomoci ostatním od úzkosti?

V první řadě si uvědomte sami sebe. Jste-li sami neklidní, situaci byste příliš nepomohli. Člověka posaďte a udržujte s ním fyzický kontakt. Držte ho za ruku či kolem ramen, bude se cítit mnohem více v bezpečí. Komunikace je základ. Mluvte s ním vlídným hlasem, ubezpečte ho, že jste tu pro něj a společně to zvládnete. Pokuste se o společné zklidnění dechu. Aplikujete stejné dechové výše zmíněné cvičení. Dýchejte společně dokud se stav nezlepší. Odveďte jeho pozornost. Začněte se spolu bavit o situacích a věcech kolem vás.