Kurkuma a její blahodárné účinky na zdraví

Kurkuma a její blahodárné účinky na zdraví


Kurkuma je opravdu zázračnou bylinou. Má širokospektré pozitivní účinky na naše zdraví, a to nejen podle tradičních léčebných systémů, ale dokonce dle moderních vědeckých pokusů. U nás známe spíše kurkumu ve formě oranžového kořenícího prášku, nebo jako součást kari koření. V této formě se jedná o její namletý odennek.

Kromě toho existuje také jiná část kořene kurkumy, která má na naše tělo mírně odlišné účinky. Konkrétně je více ochlazující a působí blahodárně i na naši psychiku. Tato její forma u nás bohužel není běžně dostupná.
koření kurkuma

Běžně dostupný prášek z oddenku kurkumy má na naše tělo naopak mírně zahřívající vliv. V rozumném množství může být navzdory tomu užíván téměř každým. Dále čistí, ale zároveň posiluje krev. Posiluje také naše trávení a pomáhá při plynatosti a dalších trávících obtížích.

V Indii je také tradičně používána jako pleťová maska, či dezinfekce při poranění. Dle novodobých vědeckých poznatků má kurkuma silné antibakteriální, detoxikační a antioxidační účinky. Působí tedy kladně na naši imunitu a dodává nám větší odolnost před negativními vnějšími vlivy. Dle výzkumů jsou její účinky na imunitu nejlepší, pokud ji užíváte denně.

Dle některých výzkumů může být kurkuma důvodem, proč jsou lidé v některých částech Asie relativně zdraví, navzdory velkému znečištění životního prostředí v jejich okolí. Tyto lidé ji totiž jedí každý den, téměř v každém jídle.
kurkuma v misce

Jak kurkumu užívat?

Kurkumu je možno užívat jako koření, nebo jako potravinový doplněk ve formě kapslí. Osobně doporučuji spíše koření, protože kurkuma má lahodnou chuť, o kterou se při užívání kapslí připravíte. Pro jednoho člověka obvykle pro optimální účinky stačí 1-2 gramy kurkumy denně. To je asi čtvrtina čajové lžičky. Můžete ji přidat do mnoha druhů jídla, nejvíce se ale hodí k rýži a luštěninám. Pokud se jí rozhodnete užívat ve formě kapslí, tak se držte doporučeného dávkování.