Levnější a účinnější

Levnější a účinnější

V domácích potřebách nalezneme čistící prostředky snad na vše, čistič na vodní kámen, skvrny na oblečení, odmašťovač do kuchyně, odstraňovač zápachu, odbarvovač na textil, zkrátka vše, nač si vzpomenete. Měsíčně, ročně, vás nákup, těchto úklidových, domácích prostředku připraví o mnoho peněz! A co si budeme povídat, některé přípravky jsou drahé a neplní naše představy. Vyzkoušeli jsme dvě babské rady a musíme se o ně podělit! Můžete si vyrobit i své čistící prostředky, smícháním různých ingrediencí, ale to už je na vás! Většinu nejúčinějších prostředků, máte doma a ani o tom nevíte! 

úklidové prostředky

Lihový (kvasný) ocet!

O zázračných účincích octa, snad každý ví, v kuchyni ho, běžně používáme, jednak naše jídlo výborně dochutí, nebo zakonzervuje. A nejen to! S tímto pokladem vyčistíte vodní kámen, mastnotu, okna. Jestliže čistíte vodní kámen z vodovodních baterií, postačí na postižené místo pouze pár střiků, poté necháte několik minut účinkovat, my nechali deset minut, omyjete a hotovo! Pakliže, čistíte usazeniny a kámen z pračky postačí přidat odměrku octa k praní. Při úklidu se, nezalekněte typického octového zápachu, po chvíli vyprchá. Dále můžete ocet využit i jako odstraňovač zápachu. Odmrazit mrazák, či lednici není problém, ale zbavit se nepříjemného odéru? Odlijte do misky trochu octa a vložte do odmrazené lednice, nechte zhruba 20 minut působit, poté vyndejte. Ať už vytíráte podlahu, či myjete okna přidejte si do vody odměrku octa a uvidíte ten zázrak!

Jedlá soda

Dalšího pomocníka na úklid, opět nalezneme v kuchyni, využíváme ji zejména při pečení, jako přísadu do těst. Někdo jí může mít i v lékárničce, jako první pomoc při pálení žáhy. Když si však z jedlé sody vytvoříme čistící pastu, vyčistí nám dokonale špinavé kamna, troubu, hrnce, pekáče. Postačí ji s míchat s vodou, nebo šťávou z citrónu, tak aby její konzistence připomínala pastu a úklid může začít. Další výborné využití, přidejte jí do pračky k bílému prádlu, dodá větší bělost. Vyzkoušeli jsme ještě jeden tip, přidejte si malinkou špetku sody k zubní pastě a vyčistěte si s ní zuby, mírně vybělí pozůstatky kávy a nikotinu. Důležité upozornění, nespleťte si jedlou sodu s jinou, existují totiž i sody na praní!

uklízečka s prostředky

Takových pokladů v kuchyni nalezneme mnohem více, jako například citrón, sůl apod., ale o tom zase příště.