Máte rádi bylinky? Vysaďte si svou úrodu!

Máte rádi bylinky? Vysaďte si svou úrodu!

Pokud Vaše odpověď na předchozí otázku byla „ANO“, rozhodně jděte do toho. Bylinky nepotřebují žádný velký prostor, vystačí si s malým záhonem na Vaší zahrádce nebo s květináčem či truhlíkem ve Vašem bytě. Na poměrně malém prostoru můžete mít i několik druhů léčivých bylinek a ony nebudou nijak strádat.

orosená bazalka
Co můžu pěstovat jako naprostý začátečník?

Tak například bylinky, které jsou opravdu nenáročné na pěstování, jsou to třeba:
·         Bazalka
·         Majoránka
·         Kopr
·         Pažitka
·         Estragon
·         Tymián
·         Meduňka, Šalvěj, Máta (Mátu raději kupte už jako sazenici, ze semínek málokdy vyjde v domácích podmínkách. Však sazenice už to v domácích podmínkách zvládá skvěle.)
S těmito bylinkami máte zajištěno, že Vám krásně a poměrně brzy porostou. Některé jsou léčivé a dokáží pomoci při všelijakých zdravotních potížích. Přečtete si různé účinky bylinek a podle toho si vyberte tu svou, kterou zasadíte. Pijte její odvary a uvidíte, že její účinky na sebe nenechají dlouho čekat.

bylinky v hrnečkách
Jak využívat bylinky?

Pokud se Vám zadaří a vy vypěstujete svou úrodu, máte několik možností zužitkování. Nabízí se možnost některými druhy, dochucovat pokrmy (bazalka, kopr, tymián, estragon). Buď je můžete využít sušené či čerstvé. Dále můžete bylinky (meduňka, šalvěj, máta) použít k léčebným čajům. Máta je například vhodná při bolestech břicha, průjmech, při zvracení a nadýmání.  Zklidňuje zažívací trakt. Šalvěj je bylina, která působí na uklidnění mysli a také působí například při bolestech v krku (používá se ke kloktání), ale její využití je mnohostranné. Dále pak meduňka, která působí hlavně na nespavost (pije se její odvar před spaním). Stejně jako při dochucování pokrmů či jejich zdobení celými listy bylinek, můžeme i při pití čajů připravených z bylinek, používat čerstvé nebo usušené listy. Pokud bylinky sušíme je vhodné je po dosušení vkládat do papírových či textilních sáčků.